Ana içeriğe atla

Buenos Aires'te Boş Alanlara Yeni Bir Bakış

Özel kuş yemlikleri, arsaya eklenen birkaç tasarım öğesinden biridir. "Açık" günlerde ziyaretçiler bu yemlikleri doldurur. Fotoğraf: Estudio Bulla.

Arjantin'de, kentsel boş arsalara "baldío" denir. Arapça kökenli olan bu kelime "boş, değersiz veya işlenmemiş" anlamına gelir ve aynı zamanda Buenos Aires'te hızla büyüyen peyzaj mimarlığı ofisi Estudio Bulla'nın deneysel projesinin adıdır. Pandemi döneminde başlatılan Baldío I ve II, kentin bir yerleşim bölgesinde devam eden, entelektüel olarak titiz ve çevresel olarak bağlı bir çalışmanın iki farklı aşamasını temsil ediyor.

Proje, peyzaj mimarları, sanatçılar ve mimar ve çevre sanatçısı Martin Huberman'ın çalışmalarını içeriyor. Baldío I (2020–2022), yıkım ve saha hazırlığı sonrasında bir arsada kendiliğinden ortaya çıkan bitki örtüsü üzerine üç yıllık bir botanik araştırma ve deneme süreciydi. (Planlanan yeni inşaat pandemi ve yeni arazi kullanım önerileri nedeniyle ertelendi.)

"İlk bir buçuk yıl sadece ortaya çıkan ve kendi mantığına göre büyüyen türleri tanımlamak ve miktarını belirlemekle geçti. Sonrasında, projelerimizde bazılarını test ettik ve ayrıca düşük bakım gerektiren bitkileri getirerek, sıfır bakım koşullarında arsanın doğal ekosisteminde nasıl davrandıklarını görmek istedik," diyor Estudio Bulla'dan peyzaj mimarı Gerardo Raffo. Arsada başlangıçta bulunan 15 bitki türüne ek olarak, tasarımcılar 50 tane daha ekleyip bitkileri bahçıvanlık değerlendirmesi amacıyla sembolik ve pratik olarak tüp şeklinde düzenlediler. Botanik örneklemeler için metodik olarak veri toplayarak, sonuçları tablolar ve çizimlerde kaydettiler.

Nehirden alınan ezilmiş taşlar, sıkıştırılmış toprağın üzerine dökülerek sembolik olarak nehir gelgitlerini tasarımın bir parçası haline getirir. Fotoğraf: Estudio Bulla.

Baldío II (2023–2024) ise, kademeli olarak insan müdahalelerinin tanıtılması, bir yol ve pergola eklenmesini içermektedir. Arsanın arkasına yerleştirilen pergola, dinlenme ve kelebek izleme için samimi bir alan sunuyor. "Bu yapının sonunda bitkilerle kaplanmasını istedik, çünkü bu tüm önerinin şehir harabeleri ve keşif konseptleriyle çok ilgili," diyor Huberman. Yol yüzeyi için, şehir kuzeyindeki nehir kenarlarından toplanan ezilmiş taşlar ve çakılların kullanılması önemli bir karardı - tarihsel arazi ıslah süreçlerinin kalıntıları. Tasarımcılar, sekiz "kıyı seferi" düzenleyerek enkaz topladılar ve iki tona kadar malzemeyi sahaya taşıdılar.

2023 yılında, geçici cep parkında immersive deneyimlere ev sahipliği yapmak için proje ekibi, topluluk üyeleri, öğrenciler ve meslektaşlar için "açık" günler düzenlemeye başladı ve ekibin "meantime city" olarak adlandırdığı şeyi savundu. Resmi şehir büyürken, unutulmuş alanlar gizlice canlanıyor ve alışılmadık kentsel roller üstlenmeye istekli hale geliyor.

Bu blogdaki popüler yayınlar

Kubilay Kültür Merkezi İlave Kafeterya Tasarımı ve Çevre Düzenlemesi Mimari Proje Yarışması

Menemen Belediyesi tarafından düzenlenen Kubilay Kültür Merkezi İlave Kafeterya Tasarımı ve Çevre Düzenlemesi Mimari Proje Yarışması'na proje teslimi için son tarih 26 Haziran 2019. Yarışmanın Şekli Menemen Belediyesi tarafından düzenlenen yarışma Mimarlık, Mühendislik, Kentsel Tasarım Projeleri, Şehir ve Bölge Planlama ve Güzel Sanat Eserleri Yarışmaları Yönetmeliği doğrultusunda serbest, yerel ve tek kademeli, mimari proje yarışmasıdır. Yarışmanın Konusu ve Amacı Menemen Belediyesi tarafından düzenlenen yarışmanın amacı, ilçemiz halkının 2018 yılından itibaren faaliyet, gösteren Mimar Vedat TOKYAY imzalı yapıda bulunan mevcut yapının düzenlenerek daha fazla yararlanmasını sağlamak, aynı zamanda mevcut yapının çevresini daha kullanılabilir kılmak. Jüri Üyeleri ve Raportörler Serdar AKSOY (Menemen Belediye Başkanı) Noyan ÖZKAN (Menemen Belediye Başkan Yrd.) Ömer GÜNEY (Menemen Belediye Başkan Danışmanı) Faik BOZKUŞ (Menemen Belediye Başkan Danışmanı) Hakan

Paris’te Central Park'tan 5 Kat Büyük Bir Orman Yapılacak

Paris'in banliyösündeki çorak arazide doğal yaşama ve doğa sporlarına katkı sağlayacak bir orman planlanıyor. Fransa'nın başkenti Paris'in banliyösündeki araziye yeni bir ormanlık alan yapılması planlanıyor. Pierrelaye-Bessancourt bölgesindeki alanın en iyi şekilde nasıl kullanılacağı hakkında tartışmalar 15 yıldır devam ettiği için plan henüz uygulanmıyor. Fransız yetkililer, projeyi gerçekleştirmek için çalışıyorlar. Bölgedeki ortak planlama birliği SMAPP (Le Syndicat Mixte pour l'Aménagement de la Plaine de Pierrelaye-Bessancourt) planına göre 1350 hektarlık alanda ağaçlandırma yapılacak. Paris şehir merkezinden yaklaşık 29 km uzakta kuzeybatıdaki ormanlık alan, New York'taki Central Park'a kıyasla 5 kat daha büyük olacak. Seine nehrine yakın olan alanın sınırları araç yollarına göre belirleniyor. 1896-1990 yılları arasında yaklaşık 100 yıl boyunca çorak araziye gübre olması için kanalizasyon atığı serpildi. Araştırmacılar, bu yöntemin to